Berlínsky mediálny múr

Ladislav Kováčik
22.07.2013 2 371 internet

Situácia v slovenskom mediálnom priestore sa začína podobať na situáciu v rokoch socializmu. Akoby sa vytvárala jasná deliaca čiara medzi, nazvime ich „oficiálnymi“ médiami a tými „neoficiálnymi“.

Národne orientované názory sú pravdaže odsúdené na to, aby patrili do tej druhej skupiny. Jedným „neoficiálnym“ médiom, ktoré bolo nedávno spustené, je rádio Slobodný vysielač, ktoré však vysiela len v rámci internetu. Médiá ako Extra plus, či Kroky sú na tom o niečo lepšie, je ich dostať v stánkoch spolu s ostatnou tlačou. Ale čosi podstatné so Slobodným vysielačom majú spoločné aj ony – sú ignorované. Ešte v takých 90. rokoch by platilo, že ak nejaký národovecký redaktor napíše niečo čo je v rozpore s videním sveta denníka SME, tento denník by okamžite zareagoval s vlastným názorom. Dnešný prístup je iný. Komentáre z pronárodných médií sú úplne ignorované. Kozmopolitne orientované médiá ich berú len ako akýsi folklór, čosi, nad čím sa treba len pousmiať a netreba na to vážne reagovať.

To, že sa vytvoril medzi „oficiálnymi“ a „neoficiálnymi“ médiami takýto Berlínsky múr, je určite neprospešné. Je to neprospešné predovšetkým pre ľudí, ktorí si chcú vytvoriť čo najobjektívnejší názor. Je doslova a do písmena smutné, že zo strany kozmopolitných médií chýba akákoľvek štipka úcty voči ich názorových protivníkom. V takýchto podmienkach je totiž nemožný skutočný dialóg, ktorý by mal k zdravej spoločnosti a zvlášť v takom malom štáte ako na Slovensku, byť samozrejmý. Veru nie, takto to aktuálne nie je a nezdá sa, že by sa na tom čokoľvek malo zlepšiť.

V Českej televízii existuje relácia nazvaná Politické spektrum. Je to politická diskusia zameraná na predstavenie názorov menších strán, teda tých, ktoré nemajú podiel na zákonodarstve či vláde, prípadne ho majú len malý. Je podľa mňa férové, že česká verejnoprávna televízia natáča reláciu, vďaka ktorej človek môže uvažovať aj nad inými alternatívami než sú etablované strany. Namiesto toho máme v RTVS Večer pod lampou, kde sa prezentujú názory, ľudovo povedané, ako by ich jedna mater mala.

Náprava tohto stavu za súčasného zloženia parlamentu je nemožná. SMERu postačí ideová blízkosť denníka Pravda, pravica má svojho ochrancu v denníku SME. A zástancovia konzervatívno-národných hodnôt? Tí sa môžu oprieť akurát tak o ten náš Berlínsky mediálny múr.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: POLOKOŠELA ZA SLOBODU SLOVA, (kliknite) Polokošeľou Za slobodu slova chceme poukázať na problém v našej spoločnosti, ktorý nabúrava základnú podstatu aj nášho štátu. Problém slobodne sa vyjadrovať aj 24 rokov po Nežnej revolúcii. --------------------------------------------------------------------------