Zneuctenie vyznamenaním?

Ladislav Kováčik
26.03.2013 1 868 internet

Denník SME v nedávnom čase opäť predviedol, aký má vzťah k Slovenskej republike a jej inštitúciám. V komentári „Klaus odchádza zneuctený“ jeho autor Peter Schutz píše: „Metál od Gašparoviča a obžaloba z velezrady sú nedôstojné bodky za jednou z najinšpiratívnejších politických kariér strednej Európy.

Ivan Gašparovič s Václavom Klausom vo vile Tugendhat. Václav Klaus opúšťa post prezidenta zneuctený a na najnižšom bode osobnej popularity.“ Prečítajme si ten text ešte raz. Uvedomuje si vôbec autor, čo napísal? Dostať najvyššie štátne vyznamenanie Slovenskej republiky od prezidenta SR je „zneuctenie“? Autor i jeho stúpenci to môžu samozrejme zachraňovať tvrdením, že tu šlo len o „rýpnutie“ do osoby Ivana Gašparoviča. Áno, na súkromnú osobu Ivana Gašparoviča môžeme mať rôzne, aj kritické, aj negatívne názory. Lenže treba si uvedomiť aj druhú vec. „Metál“, ako sa píše v článku, neudeľovala súkromná osoba Ivan Gašparovič, ale Ivan Gašparovič v úrade prezidenta Slovenskej republiky. A ďalšia vec, nešlo tu o nejaký „metál“, ale o najvyššie štátne vyznamenanie SR, Rad bieleho dvojkríža prvej triedy. Takže je jasné, že tu ide o viac než o kritiku osoby Gašparoviča. Ide tu o prezentovanie hrubej neúcty jednak k úradu prezidenta samostatnej SR, ako aj k slovenskému vyznamenaniu.

TIP: Objednaj si nálepky kampane Na Slovensku po slovensky.

Keby také vety, ako napísal Schutz, vyšli v nejakom miestnom stredoškolskom časopise, mohli by sme ich nechať bez povšimnutia. Avšak toto nepíše akýsi septimán, ktorý ešte poriadne nevie, čo očakávať od života, toto píše zrelý muž pre mienkotvorný denník, vychádzajúci na celom území SR!

Nenávistný Schutz

Ľudí, ktorí považujú udelenie štátneho vyznamenania za zneuctenie, tak nemôžeme ignorovať a oni svoje bludy môžu šíriť ďalej. Keď už majú živnú pôdu takéto otrasné vyjadrenia ako predviedol Peter Schutz, mala by tu byť aj protiváha. Poslankyňa slovenského parlamentu Lucia Nicholsonová v kontexte prípadu Gorila hovorila o „hnusnom Slovensku“ a hneď sa jej dostalo kritiky. Žeby niekto kritizoval aj Schutzov pomýlený pohľad na štátne vyznamenanie, som si však nevšimol. Pritom je to pohľad vyslovene nebezpečný, lebo ide o ďalšiu kvapku protislovenskej nenávisti, ako nám ju už SME predviedlo neraz. Takéto hrubo znevažujúce vyjadrenia vedú občanov k znižovaniu pocitu zodpovednosti a súdržnosti so štátom a národným spoločenstvom. Toto si v SME želajú?

Schutz hovorí, že udelenie vyznamenania je „nedôstojná bodka“. Prajme mu, aby on sa udelenia podobného vyznamenania nedočkal. Bude to tak dobré pre Slovensko aj pre neho.