Platy nízke, ceny európske

Ján Rozbora
08.12.2012 6 677 internet

Nastal čas pozrieť sa po dvadsiatych rokoch čo Slovensku pomohlo, čo sa vydarilo, čo pokazilo a čo sa nasľubovalo. Je to dlhá doba pre naše Slovensko, ktoré sa vydalo cestou samostatnosti, cestou nového videnia sveta, cestou lepšieho života.

Kedy sa budú prijímať zákony v prospech ľudí? Keď ako nestranný pozorovateľ skryto pozorujem správanie sa časti našich občanov, musím konštatovať, že nielen v okolí Bratislavy, ale po celom Slovensku sa ľudom v rôznych funkciách a štátnych postoch darí veľmi dobre, niekde vynikajúco, tak prečo by ľudia mali byť nespokojní? Aké príčiny majú na to, že sa zastrájajú štrajkom, alebo sa naň niektoré skupiny pripravujú?

Ja tebe, ty mne

Chyba sa stala na začiatku, keď skupina funkcie chtivých občanov, využijúc naivitu Nežnej revolúcie, obsadila hospodárske miesta a k funkciám si pribalila aj pekný plat. Jedni si prilepšili, zamestnali príbuzných, známych a kolotoč štátu sa roztočil smerom k nevýrobnej sfére prebujneného štátneho aparátu. Ani na chvíľu sa nikto nepozastavil nad tým, čo s výrobnou pracujúcou podnikateľskou väčšinou a keď to niekto skúsil, tak nebol vypočutý, skôr bol považovaný za tichú škodnú. Tak sa stalo, že ako čas plynul a vlády sa menili, jedna cez druhú sľubovali, kritizovali a populisticky rozdávali podnety, úvahy ako to robiť, hlavne keď boli v opozícii. To sa niekomu sľubuje, keď nie je pri moci, to sa navrhujú zákony, ktoré žiaden opozičník nemôže presadiť, ale naivných ľudí vždy presvedčili.

Problémy sa neriešili a teraz štrajkuje tá vyššia inteligencia, ktorá s obľubou hovorí, veď sme študovali a „zaslúžime si“. Páni sudcovia, pracovníci súdu, lekári, tiež aj sestričky, učitelia atď. Páni politici, vážená študovaná inteligencia, na niekoho ste pozabudli, na obrovskú masu ľudu, ktorá si zodiera svoje ruky pre naplnenie štátneho rozpočtu, aby nám všetkým bolo v našej spoločnosti dobre. Ako to napraviť, ako dosiahnuť, aby sociálny zmier pre vyrovnané mzdových podmienok pocítili tí ľudia, ktorí poctivo pracujú a ich morálne správanie nevybočuje z právneho demokratického spoločenstva?

Európsky štandard

V niektorom televíznom vysielaní zaznela otázka, či pri znížení sadzby z devätnástich percent na nižšiu sadzbu sa zníži i hodnota predávajúceho tovaru. Čuduj sa človeče, že niektoré študované hlavy súhlasne tvrdili áno. Ako môže klesnú cena tovaru, okrem akciových tovarov, keď celá Európa má už ceny podobné alebo ešte vyššie. V našom slovenskom prostredí nemôže klesať cena tovaru, ale v určitých pravidelných dekádach by mal štát prehodnotiť platy, aby sa spoločnosť dostala do vyváženej súhry našej spoločnosti. Časom sa môže stať, že štáty, ktoré si napožičiavajú z eurovalu si svoje financie urovnajú a zaradia sa k bežnému európskemu štandardu a život pobeží ďalej, len na Slovensku väčšina pracujúcich zistí, že platy má rovnako nízke a ceny európske.

Väčšine nepomôžu štrajky a ani krčmové šomranie, tu treba vytvoriť takú silu, ktorá nebude mať snahu pretvárať politické zákony podľa požiadaviek lobizmu, ale podľa hospodárskeho, národného a sociálneho cítenia – pre ľudí.