Pridajte sa alebo ustúpte!

Michal Šindolár
29.11.2012 4 503 archív

Poznáte to, za dobrotu na žobrotu! Toto známe príslovie platí už od dávnych čias. Odvtedy, odkedy sa jeden snažil pomôcť tomu druhému a dostalo sa mu za to výsmechu. Platí to i dnes.

Volám sa Michal Šindolár a som administrátor Slovenského Hnutia Obrody na Facebooku. Tento text vzniká ako volanie po zdravom rozume pár diskutujúcich a takpovediac i ako univerzálna odpoveď, ktorú budem používať pre svoju ďalšiu prácu.

Čestná stráž generála M. R. Štefánika, ktorú organizujeme každý rok v Žiline.

Moja práca spočíva v starostlivosti o náš účet na sociálnej sieti. Je to dennodenná práca, no koníček zároveň. Začínal som na menej dôležitej stránke, no časom mi bola zverená naša hlavná stránka, ktorá je jednou z najlepších na Slovensku.

Prepáčte, ale skromnosť nie je mojou cnosťou :-) a pravdupovediac, keď je niečo dobré, netreba sa to báť povedať nahlas. Pri svojej práci prichádzam do kontaktu so všetkým, čo sa v SHO deje, čiže mám prehľad takpovediac o každom špendlíku.

Reakcie návštevníkov na našom účte sú v drvivej miere pozitívne. Vyplýva to z povahy našich aktivít: od rôznych kampaní, súťaží, vydávania novín, aktivizmu, podujatí, (a)politickej činnosti, až po trefné fotografie, či satirické obrázky odzrkadľujúce túto krivú dobu.

Ľahkosť bytia kritikov

Široká škála aktivít nesie so sebou kus nasadenia, obetovania a v neposlednej rade i financií. Spomeniem náš sociálny projekt Staráme sa, kde sa v rámci našich možností staráme o niekoľko rodín, ktorým poskytujeme výpomoc vo forme potravín, hygienických, či školských potrieb. Začali sme v regióne Nitra kvôli blízkosti a dostupnosti. Postupne sa začali ozývať ľudia, ktorí pochopili vážnosť činu a pridali ruku k dielu. Spomeniem napríklad Miroslava, ktorý aj napriek svojej invalidite prispel na projekt sumou 100 eur na vianočný nákup. Miroslav svoj čin odôvodnil tým, že keď bol on v núdzi, pomohli mu neznámi ľudia a preto túto pomoc posúva ďalej.

Spomeniem Lenku z Popradu, ktorá nám poslala skutočne veľký balík hodnotných potravín, ktoré by si títo ľudia nikdy nekúpili. Nie preto, že by ich nechceli, ale spadajú do nedosiahnuteľnej cenovej kategórie. Lenka nám okrem iného poslala i tridsať Kinder vajec s hračkou vo vnútri, lebo vie, že deti by sa k nej dostali veľmi ťažko. Veľmi sme sa potešili tejto zásielke, za ktorú sme boli naozaj vďační. Po výjazde sme uverejnili fotografie na internete. A vtedy to začalo. Hlúpe komentáre niektorých ľudí nepoznajú medze. Zostali sme v nemom úžase. Ozvali sa dvaja ľudia čo nás pohodlne skritizovali, za odovzdané čokoládové vajcia. Že nie sú slovenské. Vysvetlenie, že tieto sladkosti sme dostali a iba posúvame pomoc, bolo márne. Ľahkosť bytia týchto kritikov, ktorí nemajú ani „šajnu“ o obetovaní sa ma nahnevala. Takíto ľudia majú vždy dostatok kritických komentárov v zásobe a rozumu na rozdávanie. No len ten čin podobný Lenke im chýba. Tento článok je môj odkaz pre nich.

Mali by ste...

Podobné situácie nastávajú i pri rôznych iných aktivitách. Zaujímavé je, že poväčšine začínajú slovným spojením „Mali by ste... “ alebo inou obdobnou trpáckou formuláciou. Veľmi radi prijímame návrhy od ľudí z ktorých tie rozumné zapracúvame a uvádzame do života. Niektoré požiadavky sú však naozaj smutno-komické a nemajú nič spoločné so zdravým rozumom. Spomeniem napríklad požiadavku, aby sme bojovali za to, aby predsedníčkou SNS bola Panna Mária. Na moje prekvapenie osoba, ktorá toto napísala, naozaj fyzicky existuje. Prišla a hovoril som s ňou zoči-voči a nebol to žart. Odvtedy tuším v národných kruhoch zvýšené percento podobných indivíduí, ktoré chodia od dverí k dverám, no nikdy nezaklopú na tie správne (dvere doktora).

Odborníci na všetko

Keď sa hrajú majstrovstvá v hokeji, všetci pri televízoroch vedia, kto mal komu dať prihrávku, len ten hokejista je totálny mamľas. Taktiež keď prehráme vo futbale, všetci už dopredu vedeli, že to nemalo cenu pozerať. Táto trénerská povaha sa prenáša asi do všetkých sfér nášho života a viacerí vždy vedia ako a čo bolo treba spraviť lepšie. Priloženie ruky k dielu je však samozrejme vylúčené. Samozrejmosťou sa stáva i komentovanie činnosti do ktorej títo ľudia nielenže nevidia, ale doslova nemajú o nej ani páru, lebo si ani nedajú námahu kliknúť na odkaz a prečítať si viac informácií. Obzvlášť závažné a komické sú kritické komentáre na gramatiku vyhlášky spred 90 rokov. Samozrejme gramatika bola správna a text bol napísaný v dobovej slovenčine. Obzvlášť hlúpe bolo kritizovanie nápisu (Sláva! Šetkim Slovákom!) na vlajke z meruôsmych rokov a snahy o opravu aby sme v hanbe nezostali.      

Pridajte sa alebo ustúpte

Ľudia, ktorí čítajú tento text, lebo si tento odkaz našli pod svojím komentárom, uvedomte sa a pouvažujte nad sebou! Namiesto kritizovania práce iných (pri ktorom niekedy robíte zo seba vďaka svojej nevedomosti hlupákov) sa radšej chopte činu. Pridajte sa a namiesto prázdnych rečí na internete pomáhajte iným, hoci aj cez projekt Staráme sa. Nakúpte slovenské potraviny a prineste ich. Keď to urobíte, možno potom aj vás naštve niekto iný, že ste mali za svoje peniaze predsa kúpiť niečo iné ako napríklad sardinky s mliekom. Ale už vtedy budete na palube a budete aktivistom, ktorý obetoval časť zo seba niekomu inému.   

Práce máme pre každého dosť, len tých robotníkov je dajako málo. Vlastne, vždy ich bolo menej ako krikľúňov, čo sa svoju nečinnosť snažia zakryť spochybnením všetkého, ako je napríklad i projekt Staráme sa. Nie sme naivní, no pamätajte si páni.  

Slovenskému Hnutiu Obrody nepraje skupinka nežičlivcov, ale SHO má veľmi veľa priateľov a podporovateľov.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“. --------------------------------------------------------------------------

TIP: DVOJKRÍŽ SVÄTOPLUK A ĽUDOVÍT ŠTÚR, (kliknite) Dvojkríž je naším najvzácnejším klenotom. Stál pri zrode nášho národa, našej kultúry i štátnosti. Je to kríž víťazstva. Iba u nás nájdete tento šperk, ktorý vás uchváti svojím vypracovaním. Decentný dvojkríž v limitovanej sérii je vhodný ako darček pre každého vlastenca. Garancia rýchleho doručenia. --------------------------------------------------------------------------