Bíreši

Ján Rozbora
13.11.2012 3 731 internet

Toto slovo, verím, že mladá generácia nepozná a možno ani tá skoršie narodená. Preto dovoľte nech vám ozrejmím význam tohto slova.

Zamyslite sa nad naším spoločným osudom, ktorý nám pripravujú tí, ktorých každé štyri roky volíme. V minulosti to boli rodiny, ktoré pracovali u bohatých sedliakov, rodiny, ktoré nevlastnili žiadny majetok a dá sa povedať, že to boli rodiny bez domova, teda bezdomovci. Pracovali za ubytovanie a jedlo, boli odkázané na milosť svojich pánov a predsa mali oproti dnešným novodobým bírešom určitú výhodu.

Sú dnešní naši občania tiež týmto bírešom podobní?  Nehovorím o občanoch, ktorí nechcú pracovať, ale mám na mysli ťažko pracujúcich ľudí v rôznych výrobných parkoch, v rôznych obchodných reťazcoch, ktoré nám boli nanútene na úkor našich podnikateľov a živnostníkov.

Nemám nič proti zahraničnému kapitálu, aj keď si myslím, že platy a istoty by mohli byť podobné tým, odkiaľ kapitál prichádza, taká podobná, ba ešte horšia situácia je v obchodných reťazcoch kam prichádza zahraničný tovar na úkor slovenských výrobkov. Neviem či je to plánované, či dravý kapitál sa snaží presadiť za každú cenu, ale určite viem, že tých ktorých sme doteraz volili nás nielen sklamali, ale i zradili. Dokedy to budete trpieť bíreši, dokedy sa budete klaňať, dokedy strachovať o miesto neisté na ktoré vám môžu kedykoľvek siahnuť ukončením zamestnania a budete na tom horšie než bíreši z minulosti? Tí nemali nič, len plno detí , ale vy máte pôžičky, hypotéky a veľký sen o živote. Povedzte, kto by sa nebál o zamestnanie a usporiadaný život.
 
Strach to nenapraví, práve naopak, problém pribudne a jednotlivca to postupne zožerie, stratí sa v neľútostných prípadoch iných.

Zamyslite sa hlavne vy, mladí ľudia, aká budúcnosť nás čaká, keď nezdvihnete vaše hlavy. Zamyslite sa nad naším spoločným osudom, ktorý nám pripravujú tí, ktorých každé štyri roky volíme.