„Bratislava 6“

Ľuboš E. Vontorčík
24.10.2012 2 235 internet

Pred pár dňami sa stretla skupinka prívržencov maďarskej extrémistickej strany Jobbik v obci Rajka (Maďarsko), aby zablokovala prístupovú cestu k hraniciam našej republiky.

Nemôžeme ďalej ustupovať. Je ľahké ustúpiť, ba od nás sa to aj žiada. Ale ak budeme stále iba ustupovať, napokon nebudeme mať už kam ustúpiť.

Zámienkou pre tento extrémistický cirkus bolo uverejnenie inzerátov, v ktorých sa spomínala možnosť zakúpiť pozemky alebo domy v prihraničnej obci Rajka. Lokalita bola označená ako „Bratislava 6“. Išlo o marketingový ťah ekonomickej výhodnosti kúpy lacnejšieho pozemku v „prímestskej“ lokalite neďaleko Bratislavy. Autor inzerátov sa za tento počin ospravedlnil, ale aj napriek tomu extrémisti vzniknutú situáciu zneužili na svoje provokácie.

Prečo ma táto banalita zaujala? Pôsobím na južnom Slovensku, kde je neustále cítiť tlaky maďarských šovinistov, kde sa neustále porušuje jazykový zákon a práva majoritného obyvateľstva Slovenska, kde je „hanba“ rozprávať v jazyku majority. Keby sme sa my Slováci mali zakaždým postaviť na barikády vtedy, kedy sú úmyselne porušované naše majoritné práva provokatérmi na južnom Slovensku, tak by sme museli žiť v zákopoch, pretože by sme z tých barikád už ani nezliezali.

Nemôžeme ďalej ustupovať. Je ľahké ustúpiť, ba od nás sa to aj žiada. Ale ak budeme stále iba ustupovať, napokon už nebudeme mať kam ustúpiť. No stáť si za svojím, to je potrebné. To stojí obete, výsmech, obviňovania, ale stojí to za to. Mená ako Bernolák, Štúr, Hollý, Hurban a mnohí iní sú dôkazom toho, že to má zmysel.