Drahokam slovenského folklóru

Pavol Privalinec
17.12.2012 4 160 Vlasta Mudríková

Približne pred rokom som sa zúčastnil na stretnutí folklórnych súborov z viacerých slovanských štátov v predvečer vystúpenia na Slavica Feste, ktorý sa organizuje v rámci Cyrilo-metodských dní v Nitre už niekoľko rokov. Pestrá zmes ľudovej kultúry Slovanov, ktorá sa v matke slovanských miest doslova predvádza je očarujúca a ukazuje, akú širokú škálu má folklór. Od balkánskych tónov ovplyvnených moslimskou kultúrou, až po zvuk balalajok a rezkých tancov sibírskych dievčat.

Dvanásť násobná víťazka medzinárodnej heligónkarskej súťaži v Ostravici-Vlasta Mudríková.

Slovenská pieseň

Slovensko isto nie je pozadu popri pestrých národných kultúrach ostatných okolitých štátov. Ktorákoľvek dedina či mesto má svoj charakter, ktorý sa pretváral a stále pretvára už dlhé storočia. Veď práve spev a tanec boli jedno z „miest“, kde sme sa ako národ schúlili, keď bolo zle. Viera, odhodlanie prežiť a napokon i spev a tanec boli i pri zrode moderného slovenského národa.

S piesňou Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú na perách a s puškou na pleci sme v meruôsmych rokoch pochodovali za naše práva. Piesňami slávime narodenie detí, svadby a mnohé iné udalosti zo života človeka - národa.

Vlasta Mudríková

Hovorí sa, že pokiaľ folklór chytí človeka raz za srdce, nedá sa s ním skončiť. Jedným z príkladom je isto i mladá heligonkárka z Kysúc Vlasta Mudríková, ktorá svojou hrou na heligónku a čistým spevom, patrí medzi elitu slovenského folklóru. Jej hru na heligónku a spev už očaril nielen región Kysúc, Slovensko, ale i okolité štáty. Povšimnutia hodný triumf je i dvanásť víťazstiev v rade na medzinárodnej heligónkarskej súťaži v Ostravici, kde svojím spevom a hrou opakovane udivuje divácku a odbornú porotu.

Viac informácií o Vlaste Mudríkovej nájdete na jej stránke, kde nájdete i ukážky z jej tvorby i miesta kde sa dá kúpiť jej diskografia. 

Zachovanie kultúrneho dedičstva

Slovenské Hnutie Obrody si ctí odkaz našich predkov a naše kultúrne dedičstvo, ktoré je potrebné zachovávať pre ďalšie generácie národa. A práve to je náplň i (práca) Vlasty Mudríkovej, ktorá svojou hrou a spevom šíri dobré meno Slovenska a našej kultúry doma i vo svete. Odhodlanie Vlasty Mudríkovej bolo inšpiráciou i pre nás a preto sme priložili ruku k dielu.

Člen Slovenského Hnutia Obrody zo Žiliny Tomáš Kopřiva natočil videoklip k piesni Ej na most dievky z nového CD Vlasta Mudríková 3, ktorý si môžete pozrieť tu.

V príprave je taktiež DVD s unikátnymi archívnymi zábermi, novými videoklipmi, rozhovormi a ďalším bonusovým materiálom z tvorby tejto speváčky. CD aj DVD budú v predaji aj v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk

Držíme palce Vlastičke Mudríkovej, stúpajúcej hviezde slovenskej hudobnej scény.