Asociáli majú zelenú!

Kliment Uhrecký
07.10.2012 3 372 archív SHO

Produktom každej sociálne nespravodlivej spoločnosti, pre ktorú je typická sociálna stratifikácia, je vznik vrstvy, ktorá býva označovaná ako lumpenproletariát.

Konečne už ľudia kritickejšie pristupujú aj k médiám, ktoré v duchu oficiálnosti klamú, ba dokonca neváhajú ľudí utláčaných a obmedzovaných asociálmi označovať za fašistov. V našom jazyku spodina, bezdomovci, asociáli. Niekedy sa často stotožňuje s rómskym etnikom, ale toto tvrdenie sa nezakladá celkom na pravde. Na Slovensku zárodky tejto spoločenskej vrstvy existovali aj pred rokom 1989, ale vtedajšia moc ich dokázala úspešne eliminovať a marginalizovať. Po nástupe tzv. demokracie v roku 1989 boli pokusy o elimináciu asociálov vyhlásené za porušovanie ľudských práv a slobôd a tzv. asociáli dostali v našom štáte zelenú. Nástup obrovskej nezamestnanosti, ktorý spôsobila Havlova konverzia zbrojárskej výroby, rozpad RVHP, divoká privatizácia, iba umožnil tejto vrstve vyplávať na svetlo sveta a stať sa neodmysliteľnou súčasťou a nočnou morou našich miest.

Postup polície - prehnane humánny

Typickým príkladom je strojárske mesto na strednom Považí Dubnica nad Váhom. Malý parčík so sochou Panny Márie na práve budujúcom sa Námestí Matice slovenskej je aj počas bieleho dňa miestom, kde sa kumulujú odporne zapáchajúci asociáli, ktorí odpadkami znečisťujú celé mesto, ba dokonca si trúfajú oslovovať okoloidúcich a žobrať o 10 centov. Vraj na rožok! V každom prípade sa takto nažobrané peniaze stávajú výmenným prostriedkom na nákup lacného ovocného vína, ktoré asociáli nakupujú v neďalekej predajni Lidl, a potom si ho až „božsky“ vychutnávajú na lavičkách v parčíku pri soche Panny Márie. Ak si chcete v parčíku sadnúť na lavičku s malým dieťaťom a pochutnať na zmrzline z neďalekej predajne, určite vás odradí nepríjemný zápach moču a iných exkrementov po milovaných dubnických asociáloch. Zarážajúca je nečinnosť polície i mestskej polície, ktorá daný problém nerieši a voči asociálom sa správa až extrémne „humánny“.

Vyslovene nebezpečnou v Dubnici nad Váhom je časť Kolonky a okolie Domu kultúry, kde sa paradoxne nachádza aj mestský úrad a pošta. Vo večerných hodinách je prechádzka týmito časťami mesta vyslovene nebezpečnou. Asociálov však nájdete aj pred hypermarketmi Tesco a Kaufland v Dubnici nad Váhom. Ak zavážate vozík s nákupom, takmer familiárne sa vám prihovorí nejaký odpudzujúci asociál, ktorý si drzo pýta 10 centov. Dokonca vás osloví výrazom kamarát. Čo robia bezpečnostné služby v hypermarketoch tohto mesta? Prečo sa stáva Dubnica nad Váhom magnetom pre všetkých asociálov zo širokého okolia?

Padajú neschopní a slabí

Za osudom týchto ľudí sa skrývajú rôzne tragické udalosti. Ale netreba zabúdať na jednu vec, Boh dal človeku slobodnú vôľu a možnosť voľby. Človek by mal v sebe nájsť silu vstať a bojovať. Padajú iba neschopní a slabí bez viery a odhodlania biť sa so životom. Poznám mnoho chudobných ľudí, ktorí žijú v skromných podmienkach z biednych platov, ale žijú. Hrdosť a zodpovednosť im nedovolia spadnúť medzi asociálov. Kde je vôľa, tam je aj cesta. Poznám osud mnohých dubnických asociálov. Veľmi častou príčinou ich pádu bol hazard, alkohol, nemravný život. Potom nasledoval exekútor a ulica. Kde je zodpovednosť týchto ľudí? Prísť o strechu nad hlavou kvôli hazardu a alkoholu je bohapusté lajdáctvo a nezodpovednosť. To si nezaslúži ani štipku súcitu. A to je podstatná časť asociálov, ktorí ani nemajú snahu zmeniť svoj život.

Pri svojej poslednej návštevy mesta Žilina som bol šokovaný pomermi v okolí železničnej stanice a na Národnej ulici. Štyria opití asociáli cigánskeho pôvodu sa usalašili na schodoch, ktorými vychádzate zo železničnej stanice. Obťažovali cestujúcich a všetkých okoloidúcich a to za nečinného prizerania členov polície. Tí stáli niekoľko metrov ďalej a tvárili sa, že si prezerajú výklad. Potom sa spomínaní asociáli premiestnili pred žilinskú katedrálu, kde obťažovali veriacich odchádzajúcich z nedeľnej bohoslužby. Jeden asociál na trolejbusovej zastávke pri železničnej stanici vulgárne pokrikoval na okoloidúcich a potom si sadol na lavičku a vyvrátil obsah svojho žalúdka. Krajské mesto Žilina, centrum severozápadného Slovenska, mesto so starou národnou tradíciou.

Ľudia na Slovensku už majú plné zuby akejsi planej demokracie, v ktorej sa asociáli a zlodeji oháňajú ľudskými právami. Najhoršie zo všetkého je, že v našom štáte sa mlčky prihliada na porušovanie ľudských práv ľudí, ktorí pracujú, odvádzajú dane a tvoria hodnoty pre spoločnosť. Takíto ľudia budú od januára zaťažení odvodmi z dohôd, ktoré zavádza sociálna vláda pána Fica, ktorý sa pred voľbami zaprisahával, že na príjmy strednej vrstvy nesiahne. Ak človek zarobí na dohodu doslovne žobrácky peniaz, aby prežil alebo si prilepšil k žobráckemu platu, tak ho pán Fico ošklbe o ďalšie eurá. Z tých potom bude financovať sociálne dávky ľudí, ktorí spoločnosti nič nedali, nedávajú a asi ani nikdy nič v živote nedajú. Rozhorčenie Slovákov je oprávnené.

Dôležité však je, že sa slovenský národ prebúdza z akejsi letargie a nainfikovanej pasivity, ktorá vládne okolo nás a komusi veľmi vyhovuje.

Konečne už ľudia kritickejšie pristupujú aj k médiám, ktoré v duchu oficiálnosti klamú, ba dokonca neváhajú ľudí utláčaných a obmedzovaných asociálmi označovať za fašistov.