Výročie Trianonu - čo sa udialo za rok

Lucia Palúdzka
04.06.2012 9 963 Internet

Dňa 4. júna oslavujeme výročie uzavretia Trianonskej mierovej zmluvy, ktorá definitívne rozhodla o hraniciach maďarského štátu. Pred dvomi rokmi k okrúhlemu 90. výročiu spomienky na túto zmluvu bolo na Slovensku i v Maďarsku rušno. Čo sa však udialo za ostatný rok, po poslednej spomienke na toto výročie?

Maďarská politika revizionizmu sa propaguje aj na území našej vlasti. Dňa 6. júna rozdávali Maďari občianstvo, písala internetová Pravda, aby si Maďari aj týmto aktom pripomenuli výročie Trianonu. Lázsló Kövér, predseda maďarského parlamentu sa vtedy vyjadril, že zákon o udeľovaní občianstva Maďarom žijúcim v okolitých krajinách zmenil charakter výročia Trianonu, v ten deň Maďari nebudú držať smútok, ale oslavovať prežitie, nový začiatok a spolupatričnosť Maďarov. Tiež pripustil, okrem maďarského občianstva a volebného práva a ako prvý z maďarských vládnych politikov, že by sa zahraniční Maďari mohli zapojiť do maďarského sociálneho poistenia a byť pod ochranou maďarského bezpečnostného systému.

Snahy o revíziu hraníc

Krajne pravicové združenie usporiadalo k výročiu vlastné podujatie v Budapešti. S heslami Preč s Trianonom! pochodovali popri veľvyslanectvách Slovenska, Rumunska a Srbska v Budapešti. V prejave predsedu Hnutia 64 žúp Tökésa odznelo, že 4. jún nemôže byť dňom národnej spolupatričnosti a „otázku Trianonu nemožno odbaviť udelením dvojakého občianstva. Nesmieme sa vzdať ani piade maďarskej zeme.“ V maďarskom Komárne sa stretli pri tejto príležitosti na celoštátnom zraze vysťahovalci zo Slovenska, kde hovorca maďarského premiéra Orbána vyhlasoval do sveta, že maďarský národ je silný, vzmáhajúci sa a jednotný národ. V rámci spomienky vedúci Maďarskej národnej gardy J. Ináncsi oznámil, že začnú zbierať podpisy „na vypísanie referenda v súvislosti s revíziou trianonského mierového diktátu“.

Na Slovensku sa, pravdepodobne ako jedna z mnohých konala spomienka na Trianon v Dunajskej Strede, ktorú organizovali občianske združenia z Maďarska. Vo svojich prejavoch vyzývali pomerne veľký počet zúčastnených obyvateľov maďarskej národnosti, aby odsúdili „trianonský diktátorský mier“. V marci tohto roku už zaviedlo maďarský národný sviatok, Deň národnej spolupatričnosti mesto Dunajská Streda (a pravdepodobne aj ďalšie obce na južnom Slovensku) ako pamätný deň mesta.

Udalosti, ktoré sa udiali behom jedného roka a ktoré každým rokom stupňujú maďarskú traumu z Trianonu nás nesmú nechať pasívnymi voči tejto maďarskej politike, najmä ak sa veľmi rýchlo šíri aj na naše územie. Neostáva iné, ako postaviť sa na odpor a využiť všetky dostupné legitímne prostriedky na našu obranu.